فناوری

قیمت گوشی موبایل تا دو هفته آینده، ۱۵ درصد ارزان می‌شود

با تخصیص ارز بانک مرکزی به شرکت‌های واردکننده‌ی موبایل، قیمت گوشی به‌زودی ۱۵ درصد کاهش می‌یابد.

 

 

بانک مرکزی دو روز پیش، میزان زیادی ارز برای واردکردن موبایل به شرکت‌های واردکننده تخصیص داد. این بدان معنا است که بازار گوشی تلفن همراه دست‌کم تا دو ماه دیگر تأمین خواهد بود و قیمت‌ها رقابتی می‌شود.

رضا قربانی، رئیس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل به خبرنگار زومیت می‌گوید تقریبا تمام شرکت‌هایی که طی سه الی چهار ماه گذشته در نوبت تخصیص ارز بودند، تخصیص گرفته‌اند. او می‌گوید: «البته ما به روند تخصیص آن اعتراضاتی داریم و این تخصیص طبق الگوریتم بانک مرکزی صورت گرفته که اطلاعی از آن نداریم اما در هر صورت، بازار متاثر از این اتفاق می‌شود.»

قربانی می‌گوید باتوجه‌به کاهش یافتن نرخ ارز طی ماه اخیر و تأمین بازار با تخصیص ارز بانک مرکزی، کاهش قیمت‌ها از همین اکنون آغاز شده است. او می‌گوید: «گوشی‌های که اکنون در بازار موجود هستند، با ارز ۳۰ هزار تومانی وارد شده‌اند. گوشی‌های جدید با ارز ۲۶ هزار تومان و ایجاد رقابت میان شرکت‌های واردکننده وارد می‌شوند.» به‌گفته‌ی رئیس کمیسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل، با تخصیص گرفتن ۳۰۰ الی ۴۰۰ شرکت واردکننده، آن‌ها حاضر هستند حتی از سود قانونی خود هم بسیار کمتر دریافت ‌کنند تا کالای خود را به فروش برسانند.

قربانی می‌گوید دو هفته و نهایتا یک ماه طول می‌کشد تا گوشی‌های جدید وارد بازار شوند اما طی دو روزی که از تخصیص ارز به شرکت‌ها گذشته نیز، قیمت گوشی‌های موبایل موجود در بازار ۳ تا ۵ درصد کاهش یافته است. او می‌گوید: «در چنین شرایطی دیگر دلال‌بازی اتفاق نمی‌افتد چون همه می‌خواهند کالای خود را سریع بفروشند و دچار کاهش قیمت نشوند؛ البته همین حالا هم با دریافت سود بیشتر، کار غیرقانونی نمی‌کنند.»

به‌گفته‌ی قربانی، تخصیص ارز به شرکت‌ها شامل واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو و حتی آیفون هم می‌شود و رجیستر این گوشی‌ها نیز بدون مشکل صورت خواهد گرفت.

بازار موبایل تا چه زمانی تأمین است؟

رضا قربانی به زومیت می‌گوید اگر ارزِ تخصیص‌یافته‌ی بانک مرکزی تأمین شود، تا شب عید میزان مناسبی گوشی در  بازار وجود خواهد داشت. اما تخصیص و تأمین ارز به چه معنا است؟ قربانی در توضیح می‌گوید: «تخصیص ارزی که بانک مرکزی می‌دهد، بدین معنا نیست که ارز دراختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد؛ تخصیص ارز تنها به این معنا است که بانک مرکزی اجازه‌ی واردکردن موبایل با رقم‌های اعلامی را به شرکت‌ها می‌دهد. برای واردات گوشی، قبلا فقط نیاز به ثبت سفارش ازطریق وزارت صمت بود اما اکنون علاوه بر آن، بانک مرکزی هم باید اجازه‌ی واردکردن بدهد. حال ممکن است این ارز در بازار موجود نباشد که شرکت‌ها آن را بخرند؛ چرا که ارز با صادرات تأمین می‌شود و لازم است که صادرکنندگان آن را در سامانه‌ی نیما برای فروش عرضه کنند تا واردکنندگان موبایل آن را بخرند. پس اگر واردکننده‌ای تخصیص بگیرد اما نتواند این ارز را بخرد و تأمین کند، نمی‌تواند کالایی وارد کند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.