فناوری

برندهای گوشی هوشمند چه سهمی از بازار ایران دارند؟

بیشترین گوشی‌هایی که طی ۱۲ ماه گذشته به کشور وارد شده‌اند، برندهای سامسونگ، شیائومی و نوکیا داشته‌اند. در این میان، بااینکه گوشی‌های اپل تنها ۴درصد واردات را ازلحاظ تعدادی به خود اختصاص داده‌اند، دارای سهم ارزش ۱۸ درصدی هستند

 

گوشی‌های سامسونگ نیمی از بازار موبایل ایران را در سیطره‌ی خود دارند. این برند هم ازنظر جلب اعتماد مشتریان، اطمینان شرکت‌های واردکننده بابت فروش گوشی و برطرف کردن نیاز اکثر کاربران گوشی‌های تلفن همراه، عملکرد خوبی در بازار ایران داشته است.

طبق آماری که انجمن واردکنندگان موبایل از میزان واردات برندهای موبایل به بازار ایران از آذر ۹۸ تا آبان ۹۹ دراختیار زومیت قرار داده، ۶ میلیون و ۹۸۷ هزار دستگاه موبایل با برند سامسونگ وارد کشور شده است. این به‌معنای داشتن سهم ۴۶ درصدی در بازار موبایل ایران است. میزان فعال‌سازی گوشی‌های سامسونگ در این مدت زمان هم ۵۱ درصد، معادل ۴ میلیون و ۸۳۹ هزار دستگاه بوده است.

پس از سامسونگ به‌ترتیب، شیائومی با ۱۸ درصد و نوکیا با ۱۵ درصد در مقام‌های بعدی تعداد دستگاه‌های واردشده به بازار ایران قرار دارند. در مقام چهارم، هواوی با ۱۰ درصد سهم بازار و سپس اپل با ۴ درصد، آنر با ۲ درصد قرار دارند.

 

 

این درحالی است سهم فعال کردن گوشی‌های سامسونگ ۵۲ درصد، شیائومی ۱۹، نوکیا و هواوی ۱۱ و اپل ۵ درصد بوده است.

سهم برندها از ارزش بازار موبایل ایران

مشاهده‌ی سهم ارزشی واردات برندها از آذر ۹۸ تا آبان ۹۹ نکات جالبی را در پی دارد. همان‌طور که در نمودار اول مشاهده می‌کنید، ۵۳۷ هزار گوشی اپل (۴ درصد از سهم عددی بازار) درمقابل ۲ میلیون و ۲۸۱ هزار گوشی نوکیا (۱۵ درصد از سهم عددی بازار) طی مدت یک سال وارد کشور شده‌اند. این درحالی است که گوشی‌های اپل با ۴۶۷ میلیون دلار حدود ۱۸ درصد و گوشی‌های نوکیا با ۵۱ میلیون دلار تنها ۲ درصد از سهم ارزش بازار گوشی‌های ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

گوشی‌های وارداتی سامسونگ با ارزش ۱ میلیارد و ۲۷۲ میلیون دلار، ۴۸ درصد از سهم ارزش بازار گوشی‌های ایران را دراختیار دارند. پس از آن، گوشی‌های شیائومی با ارزش ۵۲۳ میلیون دلاری حدود ۲۰ درصد، اپل با ۴۶۷ میلیون دلار حدود ۱۸ درصد، هواوی با ۲۵۳ میلیون دلار حدود ۱۰ درصد و نوکیا با ۵۱ میلیون دلار حدود ۲ درصد از سهم بازار را به‌خود اختصاص داده‌اند.

واردات گوشی موبایل به تفکیک ماه

به‌طور کلی، طی ۱۲ ماه اخیر ۱۵/۱۶ میلیون دستگاه گوشی وارد کشور شده و بیشترین میزان واردات مربوط به دی ماه و برابر با ۱/۷۳ میلیون بوده است. نکته آنکه، در این ماه کمتر از ۲۰۰ هزار دستگاه به‌صورت مسافری وارد کشور شده است. پس از دی، بیشترین میزان واردات مربوط به تیرماه با ۱/۷۲ میلیون و گوشی مسافری حدود ۵۰ هزار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.