فناوری

آیفون ۱۳ با نمایشگر ۱۲۰ هرتزی و بدون درگاه لایتنینگ عرضه خواهد شد

Iphone 13

طبق گفته‌های جان پراسر آیفون ۱۳ با صفحه‌نمایش ۱۲۰ هرتز و بدون درگاه لایتنینگ عرضه خواهد شد و ممکن است قیمت آن نیز کاهش یابد.

 

اپل مدت‌ها است که به‌سمت دستگاه‌های کاملا بی‌سیم حرکت می‌کند و شاید مهم‌ترین مثال برای این موضوع حذف جک ۳٫۵ میلی‌متری آیفون ۷ باشد. اپل در سال ۲۰۱۶ در اقدام عجیبی جک ۳٫۵ میلی‌متری صدا را از آیفون ۷ حذف و هدفون‌های کاملا بی‌سیم و محبوب خود موسوم به ایرپاد را معرفی کرد. اپل اولین شرکتی نبود که اقدام به اینکار کرد؛ اما اولین شرکتی بود که تأثیر کاری که کرد به سایر شرکت‌ها نیز منتقل شد و عده‌ای نیز از این امر راضی نبوند و اپل را مقصر اصلی این موضوع بیان می‌کردند. چه خوب و چه بد حذف جک ۳٫۵ میلی‌متری تأثیر بسیاری در محبوبیت هدفون‌های کاملا بی‌سیم گذاشت و به‌نوعی باعث زنده‌شدن این صنعت شد؛ طوری که سالانه بیش از دَه‌ها میلیون از این نوع هدفون‌ها به‌فروش می‌رسد و اپل با هدفون‌های محبوب‌اش (ایرپاد) حاکم بلامنازع بازار به‌حساب می‌آید. حال طبق شایعات منتشرشده، اپل کار را فراتر خواهد گذاشت و آیفون ۱۳ را حداقل در یک مدل بدون هیچ درگاهی (درگاه لایتنینگ) معرفی خواهد کرد و به‌نوعی شاید تاریخ دوباره تکرار شود.

 

پیش از این، دو تحلیلگر نام آشنای محصلات اپل، مینگ-چی کو و افشاگری به‌نام Fudge، صحبت‌هایی مبنی بر حذف درگاه لایتنینگ در آیفون ۱۳ انجام داده بودند و خبرگزاری بلومبرگ نیز ادعا می‌کرد که اپل از همان سال ۲۰۱۷ و زمان معرفی آیفون ۱۰ روی ایده‌ی آیفون بی‌سیم کار می‌کند. حال صحبت‌های افشاگر سوم و نام آشنای دیگری (جان پراسر)حکم تائیدی بر این ماجرا است.

طبق گفته‌های جان پراسر، اپل سال آینده‌ی میلادی آیفون ۱۳ را بدون درگاه لایتنینگ و با قیمت پایین‌تر عرضه خواهد کرد؛ اما هنوز مشخص نیست که درگاه لایتنیگ از هر چهار آیفون ۱۳ حذف خواهد شد. ممکن است تنها یکی از آیفون‌ها (احتمالا آیفون ۱۲ پرو مکس) از این روند پیروی کند یا شاید مدل پنجم و کاملا جدیدی در راه باشد. افزون‌براین، اپل در زمان معرفی خانواده‌ی آیفون‌ ۱۲ از شارژر جدیدی موسوم به مگ‌سیف (MagSafe) رونمایی کرد که با استفاده از آهن‌رباهای استفاده شده در پشت آیفون، به‌صورت بی‌سیم به آیفون‌های جدید متصل و آن‌ها را شارژ می‌کند و از همان زمان حتمال جایگزین شدنش با درگاه لایتنینگ و حذف کامل آن را بیش از هر زمان دیگری داغ کرده است.

پیش از معرفی آیفون ۱۲، انتظار می‌رفت که حداقل آیفون‌های پرو و پرو مکس، همراه‌با صفحه‌نمایش ۱۲۰ هرتزی عرضه شوند؛ اما اپل در نهایت، در هر ۴ مدل آیفون معرفی شده از صفحه‌نمایش ۶۰ هرتزی برای ارائه‌ی محتوای بصری استفاده کرد و عده‌ای که انتظار صفحه‌نمایش ۱۲۰ هرتزی داشتند را کمی ناامید کرد. حال جان پراسر با تأیید شایعات قبلی، به این نکته اشاره می‌کند که شرکت BOE موفق به گرفتن تأییدیه‌ی اپل نشده و از آزمون‌های این شرکت موفق بیرون نیامده است. او همچنین اعتقاد دارد که سامسونگ و الجی دیسپلی صفحه‌نمایش‌های OLED با فناوری «اکسید پلی کریستال دما پایین» به اختصار LTPO و نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز آیفون ۱۳ را برعهده دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.